Daugavpils pilsēta
1984
Juris Vaivods, Ēvalds Daugulis
Tautas mūzikas ansamblis „Rakari” dibināts 1986. gadā, bet tā priekštecis – lauku kapela izveidojās jau 1983. gadā Daugavpilī. Sākumā tajā muzicēja deviņi mūzikas vidusskolas audzēkņi tobrīd jauna, talantīga mūziķa, nākamā kordiriģenta un komponista Jura Vaivoda vadībā. Kopš 1985. gada kapelas vadītājs ir Ēvalds Daugulis. Ansambļa repertuārā ir pašu „Rakaru” vadītāja veidotas novada tautasdziesmu melodiju apdares un aranžējumi, kā arī oriģināldziesmas. Ansambļa instrumenti ir akordeons, flauta, oboja, klarnete, trompete, saksofons, vijoles, sitaminstrumenti, kontrabass. Viens no galvenajiem instrumentiem – cilvēka balss.
„Rakaru” mūzikas valoda ir kā krāsaini dziju kamoli: ansambļa dziesmās un dančos "ritinās" kvartakordi, pulsē folkroks un ievijas heterofoniski spēļbrīži, realizējas vairākslāņu melodiskums un polimetriski paņēmieni, bet tajā pašā laikā visā ir aktīvs, savdabīgs, neaizmirstams Latgales aspekts ar dzirdi inspirējošu izteiksmību. Nemeklējot kādu vienu stila apzīmējumu šim ansamblim, var uzsvērt „Rakaru” radoši integrēto mūzikas valodu, kurā savienojusies tradicionālās un populārās mūzikas pieredze.
Ansambļa pirmais mūzikas ieraksts tika veikts Latvijas Radio 1988. gadā. Pēc franču Union Associations Folklore et Culture uzaicinājuma „Rakari” 1990. gadā muzicēja Parīzē, Gannatā, Klermonferānā, Višī, kur viņu spēle rotāja Latgales tautas daiļamata mākslas vakarus. Drīz pēc tam Francijā tika izdots CD Folk Music (1991), kas ietvēra „Rakaru” sniegumu, un tajā pašā gadā Rīgā arī firmas Ritonis skaņuplate ar latviešu tautasdziesmām Ēvalda Dauguļa apdarē, turpmāk pāris audiokasetes. ASV Desmitajos Vispārējos dziesmu svētkos Klīvlendā (1997) „Rakari” veica ap divdesmit deju muzikālo apdari svētku deju lieluzvedumā (1999. gadā - 23 deju muzikālās apdares deju antoloģijas vajadzībām ASV). Ansamblis ir piedalījies vairākos tautas mūzikas svētkos Latvijā un starptautiskos festivālos Francijā (Gannatā 1990, festivāls HUGENAN 1996), Holandē (deju festivālā SIVO 1994), Grieķijā (Olimpisko spēļu 1000 gadu atceres svinībās 1996), Vācijā (Karlsrūē 2001), Čehijā (Mištrinā 2002) un citur.
Kolektīva lielākie radošie sasniegumi:
Piedalījās 1990.gada Latgales Dziesmu svētkos Daugavpilī.
No Daugavpils Latviešu kultūras centra materiāliem
Literatūras saraksts par ansambļa darbību LCB e-katalogā
www.vienibasnams.lv